Domowy oczyszczacz powietrza jest w stanie poradzić sobie z praktycznie każdym rodzajem zanieczyszczenia, który występuje w otoczeniu. Działa on zarówno na kurz czy roztocza, jak i na czynniki zewnętrzne, takie jak smog oraz pyłki. Aby zachować na stałe wysoką skuteczność, należy jednak odpowiednio zadbać o urządzenie. Przede wszystkim warto postępować zgodnie z zaleceniami producenta, a także działać z zachowaniem podstawowych środków ostrożności.
Konserwacja i odpowiednie umiejscowienie oczyszczacza powietrza do domu
Od początku używania domowego oczyszczacza powietrza należy zwrócić uwagę, czy urządzenie jest zlokalizowane w odpowiednim miejscu. Od tego w dużym stopniu zależeć będzie skuteczność oczyszczania, jak również żywotność sprzętu. Oczyszczacz powietrza powinien być umiejscowiony na płaskiej powierzchni i otwartej przestrzeni – uwzględniając jego parametry do metrażu pomieszczenia. Niekorzystne jest ustawienie urządzenia w kącie i miejscach o ograniczonym dostępie. Co więcej, otwory oczyszczacza zawsze powinny być odsłonięte. Naturalnie tego rodzaju urządzenia muszą być jednocześnie bezpieczne od wilgoci oraz przed bezpośrednią ekspozycją słoneczną.
Równie istotną kwestią jest regularna konserwacja oczyszczaczy powietrza. Czynności, jakie należy przy tym podjąć, zależą przede wszystkim od modelu urządzenia oraz zaleceń producenta. Warto jednak podkreślić, że w każdym przypadku kluczowa będzie wymiana filtrów.
Regularna wymiana filtrów w domowym oczyszczaczu powietrza
Najważniejszym elementem każdego oczyszczacza powietrza są filtry. To one są odpowiedzialne za wyłapywanie zanieczyszczeń, nawet tych o mikroskopijnych rozmiarach. Wszystko to, z czego zostaje oczyszczone powietrze, znajduje się później w filtrze – dlatego należy zadbać o regularną wymianę i czyszczenie wkładów. Systematyczność zależy m.in. od stężenia zanieczyszczeń w otoczeniu, a także od rodzaju filtrów do oczyszczacza powietrza, z którego korzysta dany model. Oprócz filtrów HEPA urządzenia często wyposażone są w filtry węglowe, zimnej katalizy, czy chociażby specjalne antybakteryjne i antywirusowe włókninowe.