Oczyszczacze powietrza zapewniają wysoką skuteczność w eliminowaniu zanieczyszczeń, które są obecne w najbliższym otoczeniu. Gwarancja szybkiego efektu jest spowodowana przede wszystkim przemyślaną budową urządzenia. Filtry do oczyszczacza powietrza są podstawą każdego modelu – to dzięki nim oczyszczacz jest w stanie pochłaniać zarówno kurz, sierść czy inne alergeny, jak i mikroskopijne szkodliwe substancje.
Jakie rodzaje filtrów posiadają oczyszczacze powietrza?
Każdy oczyszczacz powietrza posiada różne filtry, dzięki czemu są w stanie wyłapywać zanieczyszczenia o różnych rozmiarach – od sierści czy pleśni po pyły PM2,5. Jednym z najważniejszych elementów są filtry HEPA, czyli filtry cząsteczkowe wykazujące się bardzo dobrymi właściwościami absorpcyjnymi – niezależnie od klasy (EPA E12 czy HEPA H13/14) jest to ponad 99% skuteczności całkowitej filtracji. Są w stanie zatrzymać najdrobniejsze cząstki stałe, np. pyły zawieszone czy bakterie. Nie jest to jednak jedyny element odpowiadający za walkę ze złym stanem powietrza. Oczyszczacze powietrza dodatkowo wyposażone są również w filtry węglowe. Są one wykonane granulek węgla aktywnego, który neutralizuje lotne związki organiczne (np. z dymu papierosowego) oraz intensywne zapachy.
Oprócz tego oczyszczacze powietrza mogą się składać z innych dodatkowych filtrów, w tym ze specjalnych antybakteryjnych i antywirusowych filtrów włókninowych czy filtrów z zimnej katalizy. Wszystkie rodzaje filtrów do oczyszczacza powietrza będą różniły się swoimi właściwościami – dlatego warto dokładnie sprawdzić budowę danego modelu, a także pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymianie.
Inne elementy wprowadzające dodatkowe funkcje
W zależności od budowy danego modelu oczyszczacz powietrza może mieć również dodatkowe funkcje, które pozytywnie wpływają na otoczenie i użytkowników. Takim efektem cieszą się m.in. oczyszczacze z jonizacją. Emitowanie anionów neutralizuje i usuwa z powietrza szkodliwe bakterie, alergeny itp., a do tego wpływa korzystnie na samopoczucie. Ponadto sprzyja leczeniu chorób układu oddechowego. Innym elementem dodatkowym może być wbudowana lampa UV. Ma ona za zadanie emitować fale, które zwalczają mikroorganizmy niebezpieczne dla zdrowia.