Opinie o Nas

Jaką rolę pełni węgiel aktywny w filtrach powietrza?

Jaką rolę pełni węgiel aktywny w filtrach powietrza?

Skuteczna filtracja wymaga zastosowania różnego rodzaju filtrów. To dzięki nim powietrze może zostać oczyszczone z zagrażających zdrowiu alergenów, bakterii, wirusów, chemicznych związków, pyłów i nieprzyjemnych zapachów. Filtr z węglem aktywnym to niezbędny element większości systemów filtracji powietrza. Dowiedz się, jaką rolę pełni i jak działa filtr węglowy.

Co to jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny to jeden z materiałów, które znajdują zastosowanie podczas filtracji powietrza. Cechuje się naturalnym pochodzeniem, co sprawia, że jest przyjazny zdrowiu i środowisku naturalnemu. Zanim powstanie filtr węglowy, materiał organiczny musi zostać poddany obróbce. Uwzględnia ona proces karbonizacji, który wpływa na strukturę materiału filtracyjnego oraz proces jego aktywacji. Aktywacja pozwala zwiększyć naturalne właściwości materii organicznej.

Zastosowanie filtrów węglowych w oczyszczaczach powietrza

Mechanizm działania węgla aktywnego nie jest skomplikowany. Jego porowata struktura pozwala na skuteczną adsorpcję obecnych w powietrzu związków. Rolą węgla aktywnego w filtracji powietrza jest więc zatrzymywanie cząsteczek zanieczyszczeń m.in. szkodliwych toksyn, bakterii oraz zarodników pleśni i grzybów.

Procesu adsorpcji nie należy mylić z procesem absorpcji, który polega na wnikaniu jednej substancji w drugą. Węgiel aktywny, dzięki porowatej strukturze, wyłapuje i zatrzymuje szkodliwe substancje, jednak nie wnikają one do wnętrza tej materii organicznej. W oczyszczaczach powietrza stosuje się różne rodzaje filtrów, co zwiększa efektywność ich działania.

Węgiel aktywny pozwala usunąć z powietrza lotne organiczne związki chemiczne. Do tej grupy, zaliczamy m.in.:

- toksyczne substancje, które wydzielają niektóre materiały budowlane i wykończeniowe oraz elementy wyposażenia wnętrz;

- drażniące związki obecne w dezodorantach, detergentach i chemicznych odświeżaczach powietrza;

- szkodliwe substancje obecne w smogu;

- dym papierosowy.

Co więcej, węgiel aktywny skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy np. zapachy kuchenne, zapach zwierząt domowych i odory przedostające się do pomieszczeń z zewnątrz.

Pokaż wszystkie wpisy

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font:

Czater

Używamy plików cookies w celu świadczenia usług. Przeglądając stronę internetową, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.